Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јануари 2016

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | 2. ЛЕТОПИСИ 29-32

Обожавањето на вистинскиот Бог вклучува труд

Обожавањето на вистинскиот Бог вклучува труд
ИЗГЛЕД
Text
Image

Езекија решително го обновува обожавањето на вистинскиот Бог

29:10-17

 • (746-716 пр.н.е.)

  Владеењето на Езекија

 • НИСАН

  • Денови 1-8: Исчистен е храмот

  • Денови 9-16: Довршено е посветувањето на храмот

  • Очистување на целиот Израел и започнува обновата на обожавањето на вистинскиот Бог

 • 740 пр.н.е.

  Уништувањето на Самарија

Езекија ги повикува понизните да се соберат за да го слават Бог

30:5, 6, 10-12

 • Низ целата земја, од Вирсавеја до Дан, биле пратени гласници со писма да ги повикаат Израелците да дојдат и да ја прослават Пасхата во Ерусалим

 • Иако некои се потсмевале и се подбивале, мнозина дошле во во Ерусалим