Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јануари 2016

25-31 јануари

ЕЗРА 6-10

25-31 јануари
 • Песна 10 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Јехова се радува кога му служиме од срце“: (10 мин.)

  • Езр 7:10 — Езра го подготвил своето срце

  • Езр 7:12-28 — Езра подготвил сѐ за да се врати во Ерусалим

  • Езр 8:21-23 — Езра имал доверба дека Јехова ќе ги штити своите слуги

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Езр 9:1, 2 — Колку сериозна закана било да се стапува во брак со луѓе од „другите народи“? (w06 15/1 20, пас. 1)

  • Езр 10:3 — Зошто требало и децата да бидат отпуштени заедно со жените? (w06 15/1 20, пас. 2)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: Езр 7:18-28 (4 мин. или помалку)

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) Понуди ја брошурата Добра вест и разгледај ја лекција 8, прашање 1, пасус 1. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) Прикажи како се прави повторна посета кај некој што ја зел брошурата Добра вест и разгледај ја лекција 8, прашање 1, пасус 2. Постави темел за повторна посета.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) Прикажи библиски курс со брошурата Добра вест, лекција 8, прашање 2.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ