Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јануари 2016

18-24 јануари

ЕЗРА 1-5

18-24 јануари
 • Песна 85 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Јехова си ги исполнува ветувањата“: (10 мин.) [Пушти го видеоклипот Вовед во Езра.]

  • Езр 3:1-6 — Пророштвата на Јехова секогаш се исполнуваат (w06 15/1 19, пас. 2)

  • Езр 5:1-7 — Јехова може да управува со настаните за доброто на својот народ (w06 15/1 19, пас. 4; w86-Е 15/1 9, пас. 2; w86-Е 1/2 29, рамка)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Езр 1:3-6 — Зошто не мора да значи дека Израелците кои одлучиле да не се вратат во Ерусалим имале слаба вера? (w06 15/1 17, пас. 5; 19, пас. 1)

  • Езр 4:1-3 — Зошто Израелците ја одбиле помошта од противниците? (w06 15/1 19, пас. 3)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: Езр 3:10—4:7 (4 мин. или помалку)

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) Понуди ја Стражарска кула со помош на темата од последната страница. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) Прикажи како се прави повторна посета кај некој што се заинтересирал откако сме му го понудиле тековниот број на Стражарска кула со помош на темата од последната страница. Постави темел за повторна посета.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) Прикажи библиски курс (bh 20-21, пас. 6-8).

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 40

 • „Сето ова ќе ви се додаде“: (5 мин.) Говор на темел на Матеј 6:33 и Лука 12:22-24. Замоли ги присутните да раскажат искуства за тоа како Јехова си го исполнил ветувањето дека ќе се грижи за нивните материјални потреби сѐ додека го ставаат Царството на прво место.

 • Дали секогаш си стоиш на зборот?: (10 мин.) Дискусија (w14 15/3 30-32).

 • Собраниско проучување на Библијата: ia погл. 7, пас. 1-14 (30 мин.)

 • Кратко повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 41 и молитва