Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јануари 2016

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | 2. ЛЕТОПИСИ 33-36

Јехова цени кога некој искрено се кае

Јехова цени кога некој искрено се кае
ИЗГЛЕД
Text
Image

МАНАСИЈА

Јехова дозволил Асирците да го заробат, да го оковат и да го одведат во Вавилон

ВЛАДЕЕЊЕ ПРЕД ЗАРОБЕНИШТВО

 • Изградил жртвеници на лажни богови

 • Ги принел своите синови како жртва

 • Пролеал невина крв

 • Поттикнувал спиритизам низ земјата

ВЛАДЕЕЊЕ ПО ЗАРОБЕНИШТВО

 • Многу се понизил

 • Му се молел на Јехова и му принесувал жртви

 • Ги отстранил жртвениците на лажните богови

 • Го поттикнувал народот да му служи на Јехова

ЈОСИЈА

ДОДЕКА ВЛАДЕЕЛ

 • Го барал Јехова

 • Ги исчистил Јуда и Ерусалим од лажната религија

 • Го поправил Јеховиниот дом и ја нашол книгата на законот