Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  февруари 2017

6-12 февруари

ИСАИЈА 47-51

6-12 февруари
 • Песна 120 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Јехова ги благословува послушните“: (10 мин.)

  • Иса 48:17 — За да му служиме на Бог на исправен начин, мораме да бидеме послушни на неговите поуки (ip-2 131, пас. 18)

  • Иса 48:18 — Јехова нѐ сака и сака да бидеме среќни (ip-2 131, пас. 19)

  • Иса 48:19 — Ако сме послушни, ќе имаме благослови во сета вечност (ip-2 132, пас. 20-21)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Иса 49:6 — Зошто за Месијата се вели дека е „светлина на народите“ кога им проповедал само на Израелците? (w07 15/1 9, пас. 8)

  • Иса 50:1 — Зошто Јехова ги прашал Израелците: „Има ли вашата мајка потврда за развод?“ (ip-2 152-153, пас. 2-3)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Иса 51:12-23

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Подготви ги презентациите за овој месец: (15 мин.) Дискусија на темел на рубриката „Предлог-презентации“. Пушти ги видеоклиповите со презентациите. По секоја од нив дискутирајте за главните мисли. Во текот на февруари, објавителите може да ја нудат и брошурата Дали животот е Божје дело?

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 89

 • Потреби на собранието: (7 мин.) Друга опција е да дискутирате што учиме од Годишникот (yb16-SB 144-145).

 • Биди пријател со Јехова — Слушај го Јехова: (8 мин.) Дискусија. Гледајте го видеоклипот Биди пријател со Јехова — Слушај го Јехова. Потоа дискутирајте за следниве прашања: Која е најважната причина зошто треба да му бидеме послушни на Јехова? (Из 27:11). Како можат децата да покажат дека му се послушни на Јехова? Како можат возрасните да покажат дека му се послушни на Јехова?

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) kr погл. 8, пас. 1-7 и рамката „Добрата вест на повеќе од 670 јазици

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 98 и молитва