Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

27 февруари — 5 март

ИСАИЈА 63-66

27 февруари — 5 март
 • Песна 19 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Новото небо и новата земја ќе донесат неопислива радост“: (10 мин.)

  • Иса 65:17 — „Она што беше порано нема да доаѓа во сеќавање“ (ip-2 383, пас. 23)

  • Иса 65:18, 19 — Ќе има голема радост (ip-2 384, пас. 25)

  • Иса 65:21-23 — Ќе водиме исполнет живот и сите ќе се чувствуваме безбедно (w12 15/9 9, пас. 4-5)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Иса 63:5 — Што значат зборовите „мојата лутина ме поддржа“? (w07 15/1 11, пас. 6)

  • Иса 64:8 — Како Големиот Грнчар Јехова ја употребува својата власт над луѓето? (w13 15/6 24-25, пас. 3-5)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Иса 63:1-10

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) Еф 5:33. „Поучувај за вистината“.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) 1Ти 5:8; Тит 2:4, 5. „Поучувај за вистината“.

 • Говор: (6 мин. или помалку) Иса 66:23; w06 1/11 30-31, пас. 14-17. Тема: Засекогаш ќе го славиме Бог на нашите состаноци!

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ