Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  февруари 2017

20-26 февруари

ИСАИЈА 58-62

20-26 февруари
 • Песна 142 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Објавувај ја годината на Јеховината милост“: (10 мин.)

  • Иса 61:1, 2 — Исус бил помазан за да ја објави „годината на Јеховината милост“ (ip-2 322, пас. 4)

  • Иса 61:3, 4 — Јехова дал „дрвја на праведноста“ кои го поддржуваат неговото дело (ip-2 326-327, пас. 13-15)

  • Иса 61:5, 6 — Во најголемото проповедничко дело на сите времиња, „туѓинци“ соработуваат со свештениците на Јехова (w12 15/12 25, пас. 5-6)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Иса 60:17 — Како Јехова го исполнува ова пророштво во последните денови? (w15 15/7 9-10, пас. 14-17)

  • Иса 61:8, 9 — Што е трајниот сојуз, и кое е потомството? (w07 15/1 11, пас. 5)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Иса 62:1-12

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ