Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  февруари 2017

13-19 февруари

ИСАИЈА 52-57

13-19 февруари
 • Песна 148 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Христос страдаше за нас“: (10 мин.)

  • Иса 53:3-5 — Беше презрен и здробен за нашите гревови (w09 15/1 26, пас. 3-5)

  • Иса 53:7, 8 — Спремно го дал животот за нас (w09 15/1 27, пас. 10)

  • Иса 53:11, 12 — Можеме да бидеме праведни во Божји очи затоа што тој останал верен до смрт (w09 15/1 28, пас. 13)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Иса 54:1 — Која е неротката од ова пророштво и кои се нејзините синови? (w06 15/3 11, пас. 2)

  • Иса 57:15 — Во која смисла Јехова е со „оние што имаат скршен и понизен дух“? (w05 15/10 26, пас. 3)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Иса 57:1-11

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) lc. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) lc 29. Постави темел за следната посета.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) bh 15, пас. 16-17. Ако е можно, татко нека проучува со своето малолетно дете.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ