Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  февруари 2016

8-14 февруари

НЕЕМИЈА 5-8

8-14 февруари
 • Песна 123 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Неемија бил извонреден надгледник“: (10 мин.)

  • Не 5:1-7 — Неемија го сослушал народот и презел нешто во врска со проблемот (w06 1/2 9, пас. 2)

  • Не 5:14-19 — Неемија бил понизен, несебичен и промислен (w06 1/2 10, пас. 4)

  • Не 8:8-12 — Неемија бил меѓу оние што го поучувале народот (w06 1/2 11, пас. 4)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Не 6:5 — Зошто Санавалат му испратил „отворено писмо“ на Неемија? (w06 1/2 9, пас. 3)

  • Не 6:10-13 — Зошто Неемија не го прифатил предлогот на Семаја? (w07 1/7 30, пас. 15)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: Не 6:14–7:7а (4 мин. или помалку)

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) Понуди го Разбудете се! со темата од насловната страница. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) Прикажи повторна посета кај некој што зел Разбудете се! што сме му го понудиле со темата од насловната. Постави темел за повторна посета.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) Прикажи библиски курс (bh 28-29, пас. 4-5)

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 62

 • Дали сакаш да вршиш служба вредна за пофалба?: (15 мин.) Говор на старешина (w14 15/9 3-6). Пушти го видеоклипот Браќа, дали сакате да вршите служба вредна за пофалба? од JW Broadcasting за декември 2015. Истакни од кои причини еден брат треба да сака да врши ваква служба и што може да направи во врска со тоа. Љубезно поттикни ги браќата да се трудат да ги исполнат условите за слуга-помошници и старешини.

 • Собраниско проучување на Библијата: ia погл. 8, пас. 17-27 и повторување на поглавјето (30 мин.)

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 125 и молитва