Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  февруари 2016

29 февруари — 6 март

ЕСТИРА 1-5

29 февруари — 6 март
 • Песна 86 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Естира се зазела за Божјиот народ“: (10 мин.)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Ес 2:15 — Како Естира покажала скромност и самосовладување? (w06 1/3 9, пас. 7)

  • Ес 3:2-4 — Зошто Мардохеј одбил да му се поклони на Аман? (ia 131, пас. 18)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: Ес 1:1-15 (4 мин. или помалку)

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) Понуди ја брошурата Запознај го Бог. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) Прикажи повторна посета кај некој што ја зел брошурата Запознај го Бог и разгледајте го материјалот на страници 2-3. Постави темел за повторна посета.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) Прикажи библиски курс со брошурата Запознај го Бог и живеј засекогаш, страници 4-5, ако претходно станарот ја зел Запознај го Бог (km 7/12 3, пас. 4).

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 71

 • Потреби на собранието: (10 мин.)

 • Како ни користат работните листови и новата програма за состаноците?: (5 мин.) Дискусија. Замоли ги присутните да коментираат како им користи новата програма на овие состаноци. Поттикни ги сите добро да се подготвуваат за да имаат најголема корист.

 • Собраниско проучување на Библијата: ia погл. 10, пас. 1-11 и рамката „Колку долго траела сушата во времето на Илија?“ (30 мин.)

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 149 и молитва