Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  февруари 2016

 ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

Најдобриот начин на живот

Најдобриот начин на живот

Младите во Јеховината организација имаат многу можности. Гледај го видеоклипот Најдобриот начин на живот и дознај како Камерон мудро ја искористила својата младост. Потоа одговори на прашањата подолу. (Оди на jw.org и кликни на БИБЛИСКИ УЧЕЊА > ТИНЕЈЏЕРИ.)

  • Што отсекогаш заземало важно место во животот на Камерон?

  • Кога и како решила да прави повеќе во службата?

  • Како се подготвила да служи во земја каде што има поголема потреба?

  • Со какви предизвици се соочила Камерон додека служела во друга земја?

  • Како може да ти помогне тоа што ќе му служиш на Јехова во место каде што не си служел порано?

  • Какви благослови доживеала Камерон?

  • Зошто службата за Јехова е најдобриот начин на живот?

  • Кои други можности ги имаат младите во Јеховината организација?