Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  февруари 2016

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | НЕЕМИЈА 1-4

Неемија го сакал чистото обожавање

Неемија го сакал чистото обожавање
ИЗГЛЕД
Text
Image

455 пр.н.е.

 1. Нисан (март/апр.)

  2:4-6 Неемија бара дозвола да го обнови Ерусалим, кој во тоа време бил центар на чистото обожавање

 2. Ијар

 3. Сиван

 4. Тамуз (јуни/јули)

  2:11-15 Отприлика во ова време, Неемија пристигнува и ги проверува градските ѕидови

 5. Ав (јули/авг.)

  3:1; 4:7-9 Започнува изградбата и покрај противењето

 6. Елул (авг./сеп.)

  6:15 Ѕидот е довршен за 52 дена

 7. Тишри