Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  февруари 2016

1-7 февруари

НЕЕМИЈА 1-4

1-7 февруари
 • Песна 126 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Неемија го сакал чистото обожавање“: (10 мин.)

  • [Пушти го видеоклипот Вовед во Неемија.]

  • Не 1:11—2:3 — Неемија се радувал на напредокот на чистото обожавање (w06 1/2 9, пас. 7)

  • Не 4:14 — Кога чистото обожавање наишло на противење, на Неемија му помогнало тоа што размислувал за Јехова (w06 1/2 10, пас. 3)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Не 1:1; 2:1 — Зошто може да се каже дека „дваесеттата година“ спомната во Неемија 1:1 и 2:1 се смета од иста појдовна точка? (w06 1/2 8, пас. 5)

  • Не 4:17, 18 — Како можел некој да работи градежна работа со само една рака? (w06 1/2 9, пас. 1)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: Не 3:1-14 (4 мин. или помалку)

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Подготви ги презентациите за овој месец: (15 мин.) Дискусија. Пушти ги двата видеоклипа со предлог-презентациите, а потоа дискутирајте за главните мисли. Истакни како објавителот постави темел за повторна посета. Поттикни ги објавителите да си смислат своја презентација.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 103

 • Сега планирај да бидеш помошен пионер во март или април: (15 мин.) Дискусија. Разгледај некои соодветни мисли од статијата „Зголеми ја својата радост во периодот околу Спомен-свеченоста“ (km 2/14 2). Нагласи колку е важно да се планира однапред (Из 21:5). Интервјуирај двајца објавители што претходно служеле како помошни пионери. Какви пречки морале да надминат? Каква радост доживеале?

 • Собраниско проучување на Библијата: ia погл. 8, пас.1-16 (30 мин.)

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 135 и молитва