Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  декември 2016

5-11 декември

ИСАИЈА 1-5

5-11 декември
 • Песна 107 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Да појдеме на Јеховината гора“: (10 мин.)

  • [Пушти го видеоклипот Вовед во Исаија.]

  • Иса 2:2, 3 — „Гората на Јеховиниот дом“ го претставува обожавањето на вистинскиот Бог (ip-1 38-42, пас. 6-11; 45, пас. 20-21)

  • Иса 2:4 — Јеховините слуги повеќе нема да учат да војуваат (ip-1 46-47, пас. 24-25)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Иса 1:8, 9 — Во која смисла сионската ќерка ќе останела „како колиба в лозје“? (w06 1/12 8, пас. 5)

  • Иса 1:18 — Што значат зборовите на Јехова: „Дојдете да расчистиме“? (w06 1/12 8, пас. 6; ip-28, пас. 15)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Иса 5:1-13

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Подготви ги презентациите за овој месец: (15 мин.) Дискусија. Гледајте ги видеоклиповите со предлог-презентациите. По секоја презентација дискутирајте за главните мисли. Поттикни ги објавителите да смислат своја презентација.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 139

 • Потреби на собранието: (7 мин.) Друга опција е да дискутирате што учиме од Годишникот (yb16-SB 32, пас. 3–34, пас. 1).

 • Стани повешт во службата — поучувај делотворно со книгата Зачувај ја Божјата љубов“: (8 мин.) Дискусија. Поттикни ги оние што овој месец имаат задача да прикажат библиски курс да ги применат советите од книгата Школа за служба, стр. 261-262.

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) kr погл. 5, пас. 1-9

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 154 и молитва

  Потсетување: Ислушајте ја еднаш оваа нова песна, а потоа испејте ја.