Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  декември 2016

26 декември — 1 јануари

ИСАИЈА 17-23

26 декември — 1 јануари
 • Песна 123 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Оној што го злоупотребува својот авторитет, ќе го изгуби“: (10 мин.)

  • Иса 22:15, 16 — Шевна бил себичен и го злоупотребил својот авторитет (ip-1 238-239, пас. 16-17)

  • Иса 22:17-22 — Јехова го заменил Шевна со Елијаким (ip-1 239-240, пас. 17-18)

  • Иса 22:23-25 — Можеме да извлечеме важни поуки од она што му се случило на Шевна (w07 15/1 8, пас. 6; ip-1 240-241, пас. 19-20)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Иса 21:1 — Кој предел бил наречен „морската пустина“, и зошто? (w06 1/12 11, пас. 2)

  • Иса 23:17, 18 — Како материјалната добивка на Тир станала света за Јехова? (ip-1 253-254, пас. 22-24)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Иса 17:1-14

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) bh. Понуди ја книгата со помош на видеоклипот Зошто да ја проучуваш Библијата? (Забелешка: Не го пуштај видеоклипот за време на презентацијата.)

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) bh. Започни библиски курс на врата и постави темел за следна посета.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) lv 151, пас. 10-11. Потруди се да допреш до срцето на интересентот.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ