Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  декември 2016

 ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

Поуката од Бог ги искоренува предрасудите

Поуката од Бог ги искоренува предрасудите

Јехова не е пристрасен (Де 10:34, 35). Тој ги прифаќа луѓето „од сите народи и племиња и народности и јазици“ (От 7:9). Затоа, во собранието нема место за предрасуди или за пристрасност (Јк 2:1-4). Благодарение на поуката од Бог, уживаме во духовен рај во кој Божјите слуги стануваат подобри личности (Иса 11:6-9). Кога даваме сѐ од себе за да ја искорениме секоја предрасуда од нашето срце, ќе покажеме дека сакаме да бидеме послични на нашиот Бог (Еф 5:1, 2).

ГЛЕДАЈ ГО ВИДЕОКЛИПОТ ЏОНИ И ГИДИОН: НЕКОГАШ НЕПРИЈАТЕЛИ, А СЕГА БРАЌА. ПОТОА ОДГОВОРИ НА СЛЕДНИВЕ ПРАШАЊА:

  • Зошто поуката од Бог е многу поделотворна од човечките обиди да се искоренат дискриминацијата и предрасудите?

  • Што ти се допаѓа најмногу во нашето меѓународно братство?

  • Како го славиме Јехова кога се трудиме да го одржиме единството?