Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  декември 2016

19-25 декември

ИСАИЈА 11-16

19-25 декември
 • Песна 143 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Земјата ќе се исполни со знаење за Јехова“: (10 мин.)

  • Иса 11:3-5 — Правдата ќе владее засекогаш (ip-160-161, пас. 9-11)

  • Иса 11:6-8 — Ќе има мир помеѓу луѓето и животните (w12 15/9 9-10, пас. 8-9)

  • Иса 11:9 — Секој човек на Земјата ќе биде поучен за Јехова (w16.06 8, пас. 9; w13 1/6 7)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Иса 11:1, 10 — Како може Исус Христос да биде и „фиданка... од пенушката на Јесеј“ и „коренот на Јесеј“? (w06 1/12 9, пас. 5)

  • Иса 13:17 — Во која смисла на Медијците среброто не им значело ништо и не му се радувале на златото? (w06 1/12 10, пас. 9)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Иса 13:17 — 14:8

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) Јов 34:10. Поучувај за вистината.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) Про 8:9; 1Јо 5:19. Поучувај за вистината.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) lv 54, пас. 9. Потруди се да допреш до срцето на интересентот.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ