Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  август 2017

 ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

Кога можам повторно да бидам помошен пионер?

Кога можам повторно да бидам помошен пионер?

Видението на Езекиел за храмот покажува дека Јеховиниот народ ќе дава доброволни жртви. Како може секој од нас да дава жртви на фалба? (Ев 13:15, 16).

Еден начин е да служиме како помошни пионери. Во 2018 службена година има неколку месеци со пет саботи или пет недели. Ова е посебно добро за браќата со полно работно време, кои одат во служба главно за време на викендите. Освен тоа, во март, април и месецот кога покраинскиот надгледник е во посета, објавителите може да изберат дали ќе служат 30 или 50 часови.

Што ако околностите не ни дозволуваат да бидеме помошни пионери? Тогаш би можеле да се трудиме да бидеме поделотворни во службата и да одиме повеќе време во служба. Сеедно какви се нашите околности, љубовта кон Јехова нека нѐ поттикне да му го даваме најдоброто во текот на 2018 службена година! (Ос 14:2).

Како можам да се угледам на ревноста на Сабина Хернандез?

ГЛЕДАЈ ГО ВИДЕОКЛИПОТ СО ЈЕХОВА МОЖАМ СКОРО СЀ, А ПОТОА ОДГОВОРИ НА СЛЕДНИВЕ ПРАШАЊА:

  • Што ја поттикнува Сабина да прави повеќе во службата за Јехова?

  • Како те охрабрува примерот на Сабина?

  • Кој месец или месеци можеш да служиш како помошен пионер во 2018 година?