Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  август 2017

28 август — 3 септември

ЕЗЕКИЕЛ 39-41

28 август — 3 септември
 • Песна 107 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Што учиш од видението на Езекиел за храмот“: (10 мин.)

  • Езе 40:2 — Чистото обожавање е високо издигнато над сите други религии (w99 1/3 11, пас. 16)

  • Езе 40:3, 5 — Јехова сигурно ќе ја исполни својата намера во врска со вистинското обожавање (w07 1/8 10, пас. 2)

  • Езе 40:10, 14, 16 — За Јехова да ја прифати нашата служба, мора да ги држиме неговите возвишени и праведни мерила (w07 1/8 11, пас. 5)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Езе 39:7 — Како се сквернави името на Бог кога луѓето го обвинуваат за неправдите? (w12 1/9 21, пас. 2)

  • Езе 39:9 — Што ќе биде со воениот арсенал што ќе остане по Армагедон? (w89 1/12 24, пас. 20)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Езе 40:32-47

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ