Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  август 2017

21-27 август

ЕЗЕКИЕЛ 35-38

21-27 август
 • Песна 132 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Гог од Магог наскоро ќе биде уништен“: (10 мин.)

  • Езе 38:2 — Гог од Магог е коалиција во која се вклучени сите народи (w15 15/5 29-30)

  • Езе 38:14-16 — Гог од Магог ќе го нападне Јеховиниот народ (w12 15/9 5-6, пас. 8-9)

  • Езе 38:21-23 — Кога ќе го уништи Гог од Магог, Јехова Бог ќе се прослави како Севишен Владетел и ќе го посвети своето име (w14 15/11 27, пас. 16)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Езе 36:20, 21 — Која е главната причина зошто мора да сме примерни? (w02 15/6 20, пас. 12)

  • Езе 36:33-36 — Како овие зборови се исполниле во наше време? (w89 1/2 18, пас. 11)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Езе 35:1-15

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) Пс 37:29. „Поучувај за вистината“.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) 1Мо 1:28; Иса 55:11. „Поучувај за вистината“.

 • Говор: (6 мин. или помалку) w16.07 31-32. Тема: Како се исполнило пророштвото со двете прачки кои стануваат како една?

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ