Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  август 2017

14-20 август

ЕЗЕКИЕЛ 32-34

14-20 август
 • Песна 144 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Стражарот има голема одговорност“: (10 мин.)

  • Езе 33:7 — Јехова го поставил Езекиел за стражар (w16.06 16, пас. 7)

  • Езе 33:8, 9 — Ако стражарот не ги предупредел другите, ќе бил виновен за крв (w88 1/5 22, пас. 13)

  • Езе 33:11, 14-16 — Јехова ќе ги спаси оние што ќе го послушаат предупредувањето (w12 15/3 15, пас. 3)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Езе 33:32, 33 — Зошто треба да продолжиме да сведочиме и покрај рамнодушноста? (w91 15/3 17, пас. 16-17)

  • Езе 34:23 — Како се исполнува пророштвото од овој стих? (w07 1/4 26, пас. 3)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Езе 32:1-16

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 67

 • Развивај христијански особини — храброст“: (15 мин.) Дискусија. Пушти го видеоклипот Чувај се од она што може да те спречи да останеш верен — страв од човек.

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) kr погл. 16, пас. 6-17

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 117 и молитва