Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  август 2016

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ПСАЛМИ 92-101

Напредувај духовно и кога силата те издава

Напредувај духовно и кога силата те издава

92:12

Урмината палма може да живее преку 100 години и уште да дава плод

Како постарите даваат плод:

92:13-15

  • се молат за другите

  • ја проучуваат Библијата

  • доаѓаат на состаноците и учествуваат на нив

  • им го пренесуваат своето искуство на другите

  • проповедаат со сето срце