Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  август 2016

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ПСАЛМИ 110-118

„Со што да му возвратам на Јехова?“

„Со што да му возвратам на Јехова?“

Псалмистот чувствувал голема благодарност кон Јехова затоа што го избавил од „јажињата на смртта“ (Пс 116:3). Тој бил решен да ја покаже својата благодарност така што ќе ги исполнува ветувањата што му ги дал на Бог и ќе ги држи Божјите заповеди.

За што сум му благодарен на Јехова оваа седмица?

Како можам да покажам дека сум му благодарен на Јехова?