Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  август 2016

29 август — 4 септември

ПСАЛМИ 110-118

29 август — 4 септември
 • Песна 61 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Со што да му возвратам на Јехова?“: (10 мин.)

  • Пс 116:12 — Псалмистот сакал да му ја покаже својата благодарност на Јехова (w09 15/7 29, пас. 4-5; w98 1/12 24, пас. 3)

  • Пс 116:13, 14, 17, 18 — Псалмистот бил решен да ги држи Божјите заповеди (w10 15/4 27, рамка)

  • Пс 116:15 — Јеховиниот народ никогаш нема да биде истребен од Земјата (w12 15/5 22)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Пс 110:4 — За каква заклетва станува збор во овој стих? (w14 15/10 11, пас. 15-17; w06 1/9 13, пас. 7)

  • Пс 116:15 — Зошто овој стих не треба да се применува на починатиот во погребниот говор? (w12 15/5 22, пас. 2)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Пс 110:1 — 111:10

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) ll 16. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) ll 17. Постави темел за следната посета.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) bh 179-181, пас. 17-19. Помогни му на интересентот да увиди како може да го примени материјалот.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 82

 • Поучувај за вистината“: (7 мин.) Дискусија.

 • Посебна акција со Стражарска кула во септември“: (8 мин.) Дискусија. Пушти ја првата видеопрезентација за месец септември, а потоа зборувајте за клучните мисли. Поттикни ги објавителите да дадат сѐ од себе во оваа акција и да служат како помошни пионери.

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) ia погл. 23, пас. 1-14

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин. или помалку)

 • Песна 144 и молитва

  Потсетување: Прво нека биде пуштена снимката од оваа нова песна, а потоа присутните нека станат за да ја испеат.