Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  август 2016

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ПСАЛМИ 106-109

„Благодарете му на Јехова“

„Благодарете му на Јехова“

Зошто Израелците по кратко време заборавиле што направил Јехова за да ги избави?

106:7, 13, 14

  • Тие престанале да размислуваат за Јехова. Наместо тоа, се преокупирале со телесните желби и грижи

Како може да стекнеме благодарно срце?

106:1-5

  • Размислувај за многуте работи за кои можеш да бидеш благодарен

  • Длабоко размислувај за надежта за иднината

  • Во молитва благодари му на Јехова за конкретни работи