Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  август 2016

15-21 август

ПСАЛМИ 102-105

15-21 август
 • Песна 80 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Јехова си спомнува дека сме прав“: (10 мин.)

  • Пс 103:8-12 — Јехова милостиво ни простува кога се каеме (w13 15/6 20, пас. 14; w12 15/7 16, пас. 17)

  • Пс 103:13, 14 — Јехова е свесен за нашите ограничувања (w15 15/4 26, пас. 8; w13 15/6 15, пас. 16)

  • Пс 103:19, 22 — Ако сме благодарни за Јеховината милост и сочувство, ќе бидеме поттикнати да го поддржуваме неговото право да владее (w10 15/11 25, пас. 5; w07 1/12 21, пас. 1)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Пс 102:12, 27 — Кога сме притиснати од проблеми, како ќе ни помогне тоа што ќе размислуваме за нашиот однос со Јехова? (w14 15/3 16, пас. 19-21)

  • Пс 103:13 — Зошто Јехова не ни одговара веднаш на секое барање? (w15 15/4 25, пас. 7)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Пс 105:24-45

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) g16.4 10-11. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) g16.4 10-11. Постави темел за следната посета.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) bh 164-166, пас. 3-4. Помогни му на интересентот да увиди како може да го примени материјалот.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 91

 • Никогаш не заборавај што направил Јехова за тебе (Пс 103:1-5): (15 мин.) Дискусија. На почетокот пушти го видеоклипот Ми се смачи од животот што го водев. (Кликни на ЗА НАС > НАСТАНИ И ЗАНИМЛИВОСТИ.) Потоа разгледајте ги прашањата: Кои причини ги имаме да го фалиме Јехова? Кои прекрасни благослови ќе ги добиеме во иднина поради Јеховината добрина?

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) ia погл. 22, пас. 1-13

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 131 и молитва