Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  август 2016

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ПСАЛМИ 87-91

Не го напуштај тајното засолниште на Севишниот

Не го напуштај тајното засолниште на Севишниот

Во „тајното засолниште“ на Јехова ќе најдеме духовна заштита

91:1, 2, 9-14

  • За да живееме во Јеховиното тајно засолниште треба да му се заветуваме и да се крстиме

  • Ова засолниште не им е познато на оние што немаат доверба во Бог

  • Оние што се наоѓаат во Јеховиното тајно засолниште се заштитени од какво и да било влијание што може да им ја поткопа верата и љубовта кон Бог

„Птичарот“ се обидува да нѐ фати в замка

91:3

  • Птиците се претпазливи и тешко се ловат

  • Луѓето што ги ловат птиците најпрво добро ги запознаваат нивните навики, а потоа бараат начин да ги уловат

  • Сатана, кој е спореден со птичар, ги набљудува Јеховините слуги и им поставува стапици за да им наштети во духовен поглед

Четири смртоносни стапици на Сатана:

  • Страв од човек

  • Материјализам

  • Расипана забава

  • Несогласувања