Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

1-7 август

ПСАЛМИ 87-91

1-7 август
 • Песна 49 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Не го напуштај тајното засолниште на Севишниот“: (10 мин.)

  • Пс 91:1, 2 — Во „тајното засолниште“ на Јехова ќе најдеме духовна заштита (w10 15/2 26-27, пас. 10-11)

  • Пс 91:3 — Сатана, кој е наречен птичар, сака да нѐ фати в замка (w07 1/10 26-30, пас. 1-18)

  • Пс 91:9-14 — Јехова е наше засолниште (w10 15/1 10, пас. 13-14; w01 15/11 19-20, пас. 13-19)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Пс 89:34-37 — За кој сојуз се зборува во овие стихови, и како Јехова го гарантира неговото исполнување? (w14 15/10 10, пас. 14; w07 15/7 32, пас. 3-4)

  • Пс 90:10, 12 — Како може „да ги броиме нашите денови за да стекнеме мудро срце“? (w06 15/7 13, пас. 4; w01 15/11 13, пас. 19)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Пс 90:1-17

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Подготви ги презентациите за овој месец: (15 мин.) Дискусија. Пушти ги видеоклиповите со предлог-презентациите и дискутирајте за главните мисли. Поттикни ги објавителите да смислат своја презентација.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 141

 • Потреби на собранието: (5 мин.)

 • Стани повешт во службата — помогни им на оние со кои проучуваш да се крстат“: (10 мин.) Дискусија. Со помош на следниве прашања, интервјуирај еден објавител кој помогнал некому да се крсти. Како му помогна на интересентот да го засака Јехова? Како му помогна да ги исполни своите духовни цели?

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) ia погл. 21, пас. 1-12

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 137 и молитва