Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  април 2017

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ЕРЕМИЈА 17-21

Дозволи му на Јехова да те обликува

Дозволи му на Јехова да те обликува

Му дозволуваш ли на Јехова да го обликува твоето размислување и однесување?

18:1-11

  • Јехова ни помага да развиваме христијански особини преку совети или опомени

  • Треба да бидеме послушни и спремни да се менуваме

  • Јехова никогаш не нѐ присилува да правиме нешто против своја волја

Грнчарот може да се премисли во врска со тоа што ќе направи со некој сад

  • Бидејќи Јехова ни дал слободна волја, ние избираме дали тој ќе нѐ обликува или не

  • Тој го приспособува начинот на кој постапува со нас во зависност од тоа како реагираме на неговото водство

Што треба Јехова да обликува кај мене?