Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  април 2017

3-9 април

ЕРЕМИЈА 17-21

3-9 април
 • Песна 69 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Дозволи му на Јехова да те обликува“: (10 мин.)

  • Ере 18:1-4 — Грнчарот одлучува што ќе прави со глината (w99 1/4 22, пас. 3)

  • Ере 18:5-10 — Јехова има власт над луѓето (w13 15/6 24-25 пас. 3-5)

  • Ере 18:11 — Дозволи му на Јехова да го обликува твоето размислување и однесување (w99 1/4 22, пас. 4-5)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Ере 17:9 — Како ќе препознаеме дека срцето нѐ мами? (w01 15/10 25, пас. 13)

  • Ере 20:7 — На кој начин Јехова ја употребил својата сила против Еремија и го измамил? (w07 15/3 9, пас. 6)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Ере 21:3-14

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Подготви ги презентациите за овој месец: (15 мин.) Дискусија на темел на рубриката „Предлог-презентации“. Пушти ги видеоклиповите. По секој видеоклип, дискутирајте за него. Поттикни ги сите повторно да ги посетат оние кои го земале трактот Што е Божјето Царство?

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ