Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  април 2017

24-30 април

ЕРЕМИЈА 29-31

24-30 април
 • Песна 151 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Јехова го претскажал новиот сојуз“: (10 мин.)

  • Ере 31:31 — Новиот сојуз бил претскажан со векови однапред (w14 15/10 15 пас. 7-10)

  • Ере 31:32, 33 — Новиот сојуз е поинаков од сојузот на Законот (jr 173-174, пас. 11-12)

  • Ере 31:34 — Новиот сојуз овозможува целосно простување на нашите гревови (jr 177, пас. 18)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Ере 29:4, 7 — Зошто на еврејските изгнаници им било заповедано да бараат мир за Вавилон, и што учиме ние од тоа? (w96 1/5 11, пас. 5)

  • Ере 29:10 — Како овој стих покажува дека библиските пророштва се точни? (g 6/12 14, пас. 1-2)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Ере 31:31-40

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) Мт 6:10. „Поучувај за вистината“.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) Иса 9:6, 7; От 16:14-16. „Поучувај за вистината“.

 • Говор: (6 мин. или помалку) w14 15/12 21. Тема: На што мислел Еремија кога рекол дека Рахела плаче по своите синови?

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ