Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  април 2017

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ЕРЕМИЈА 25-28

Биди храбар како Еремија

Биди храбар како Еремија

Еремија предупредил дека Ерусалим ќе биде уништен како Сило

26:6

  • Ковчегот на сојузот, кој ја претставувал Јеховината присутност, едно време бил во Сило

  • Јехова им дозволил на Филистејците да го запленат ковчегот на сојузот. Тој никогаш повеќе не бил вратен во Сило

Свештениците, пророците и целиот народ се заканиле дека ќе го убијат Еремија

26:8, 9, 12, 13

  • Луѓето го зграпчиле Еремија затоа што пророкувал против Ерусалим и против храмот

  • Еремија не се откажал и не избегал

Јехова го заштитил Еремија

26:16, 24

  • Еремија останал храбар, а Јехова не го напуштил

  • Бог го заштитил Еремија преку храбриот Ахикам

Еремија 40 години објавувал порака која не наишла на добар одѕив. Успеал затоа што Јехова го поддржувал и го храбрел