Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  април 2017

17-23 април

ЕРЕМИЈА 25-28

17-23 април
 • Песна 137 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Биди храбар како Еремија“: (10 мин.)

  • Ере 26:2-6 — Јехова го испратил Еремија да го предупреди народот (w09 1/12 24, пас. 6)

  • Ере 26:8, 9, 12, 13 — Еремија не дозволил противниците да го исплашат (jr 21, пас. 13)

  • Ере 26:16, 24 — Јехова го заштитил храбриот пророк (w09 1/12 25, пас. 1)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Ере 27:2, 3 — Од која можна причина во Ерусалим дошле гласници од различни земји, и зошто Еремија им направил јареми? (jr 27, пас. 21)

  • Ере 28:11 — Како Еремија покажал разумност кога Ананија му се противел, и што учиме од него? (jr 187-188, пас. 11-12)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Ере 27:12-22

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) T-36. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) T-36. Постави темел за следната посета.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) lv 7, пас. 4-5. Потруди се да допреш до срцето на интересентот.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ