Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ЕРЕМИЈА 22-24

Имаш ли срце кое го познава Јехова?

Имаш ли срце кое го познава Јехова?

Јехова ги споредил луѓето со смокви

24:5

  • Меѓу еврејските изгнаници во Вавилон имало и верни поединци. Тие биле како добри смокви

24:8

  • Неверниот цар Седекија и Евреите кои правеле зло биле како расипани смокви

Како да стекнеме срце кое го познава Јехова?

24:7

  • Јехова ќе ни даде срце за да го познаваме ако ја проучуваме и ја применуваме неговата Реч

  • Мораме искрено да го преиспитуваме нашето срце и да искорениме секакви ставови и желби што може да го загрозат нашиот однос со Јехова

Размисли: Дали имам срце кое го познава Јехова? Како можам да стекнам такво срце?