Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  април 2017

10-16 април

ЕРЕМИЈА 22-24

10-16 април
 • Песна 52 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Имаш ли срце кое го познава Јехова?“: (10 мин.)

  • Ере 24:1-3 — Јехова ги споредил луѓето со смокви (w13 15/3 8, пас. 2)

  • Ере 24:4-7 — Оние кои имаат послушно срце и дозволуваат да бидат поучени се споредени со добри смокви (w13 15/3 8, пас. 4)

  • Ере 24:8-10 — Бунтовните луѓе со непослушно срце се споредени со лоши смокви (w13 15/3 8, пас. 3)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Ере 22:30 — Зошто со оваа одредба не му било одземено правото на Исус Христос да седне на Давидовиот престол? (w07 15/3 10, пас. 9)

  • Ере 23:33 — Што е „Јеховиното бреме“? (w07 15/3 11, пас. 1)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Ере 23:25-36

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) g17.2, тема од насловната. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) g17.2, тема од насловната. Постави темел за следната посета.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) lv 5, пас. 1-2. Потруди се да допреш до срцето на интересентот.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ