Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ЈОВ 16-20

Да ги храбриме и зајакнуваме другите со љубезни зборови

Да ги храбриме и зајакнуваме другите со љубезни зборови

Нашите зборови треба да ги храбрат и да ги зајакнуваат другите

16:4, 5

  • Јов бил потиштен и скршен и затоа му требале поддршка и охрабрување.

  • Тројцата „пријатели“ на Јов не само што не го утешиле туку и го обвиниле и му нанеле уште поголема болка.

Нељубезните зборови на Вилдад му нанеле болка на Јов

19:2, 25

  • Јов го преколнувал Бог да му ги скрати маките, макар и да треба да умре.

  • Јов се концентрирал на надежта во воскресение и останал верен.