Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  април 2016

4-10 април

ЈОВ 16-20

4-10 април
 • Песна 79 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Да ги храбриме и зајакнуваме другите со љубезни зборови“: (10 мин.)

  • Јов 16:5 — Нашите зборови треба да ги храбрат и да ги зајакнуваат другите (w06 15/3 15, пас. 5)

  • Јов 19:2 — Нељубезните зборови на Вилдад му нанеле болка на Јов (w06 15/3 15, пас. 5; w94 1/10 32)

  • Јов 19:25 — Надежта во воскресение му помогнала на Јов кога бил искушан до крајни граници (w06 15/3 15, пас. 4)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Јов 19:20 (фуснота) — Што мислел Јов кога рекол „избегав со кожата на забите“? (w06 15/3 14, пас. 13)

  • Јов 19:26 — Како Јов го видел Бог, кога ниеден човек не може да го види? (w94 15/11 19, пас. 17)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: Јов 19:1-23 (4 мин. или помалку)

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Подготви ги презентациите за овој месец: (15 мин.) Дискусија. Пушти ги двата видеоклипа со предлог-презентациите, а потоа дискутирајте за главните мисли. Поттикни ги објавителите да смислат своја презентација.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ