Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  април 2016

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ЈОВ 28-32

Јов покажал што е беспрекорност

Јов покажал што е беспрекорност

Јов бил решен да се држи за Јеховините морални мерила

31:1

  • Ѝ бил апсолутно верен на својата жена.

Јов покажал како треба да се однесуваме со другите

31:13-15

  • Тој бил понизен, праведен и милосрден. Бил обѕирен кон сите, без оглед на нивната социјална или економска положба.

Јов не бил себичен, туку великодушен човек

31:16-19

  • Им помагал на другите и бил великодушен кон сиромашните.