Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

18-24 април

ЈОВ 28-32

18-24 април
 • Песна 17 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Јов покажал што е беспрекорност“: (10 мин.)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Јов 32:2 — Во која смисла Јов тврдел дека е поправеден од Бог? (w15 1/7 12, пас .2)

  • Јов 32:8, 9 — Зошто Елиу сметал дека е во ред да зборува иако бил најмлад? (w06 15/3 16, пас. 1)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: Јов 30:24 — 31:14 (4 мин. или помалку)

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: g16.2 12-13. Постави темел за повторна посета (2 мин. или помалку).

 • Повторна посета: g16.2 12-13. Постави темел за повторна посета (4 мин. или помалку).

 • Библиски курс: bh 148, пас. 8-9 (6 мин. или помалку).

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 115

 • Да учиме од беспрекорноста на другите (1Пе 5:9): (15 мин.) Дискусија. Пушти го видеоклипот Харолд Кинг: Верен на Јехова и во затвор. Потоа разгледајте ги следниве прашања: Што му помогнало на брат Кинг да остане духовно јак додека бил во затвор? Како пеењето теократски песни може да ни помогне во тешки моменти? Како влијае на тебе верата на брат Кинг?

 • Собраниско проучување на Библијата: ia погл. 13, пас. 13-25 и повторување на поглавјето (30 мин.)

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 81 и молитва