Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  април 2016

11-17 април

ЈОВ 21-27

11-17 април
 • Песна 83 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Јов не подлегнал на неисправното размислување“: (10 мин.)

  • Јов 22:2-7 — Елифаз дал совет на темел на погрешни претпоставки и на своето лично мислење (w06 15/3 15, пас. 6; w05 15/9 26-27; w95 15/2 27, пас. 6)

  • Јов 25:4, 5 — Вилдад изнел погрешно гледиште (w05 15/9 26-27)

  • Јов 27:5, 6 — Јов не им поверувал на другите кога тврделе дека не е беспрекорен (w09 15/8 4, пас. 8; w06 15/3 15, пас. 8)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Јов 24:2 — Зошто било сериозен престап да се поместуваат меѓи? (jd 74, пас. 11)

  • Јов 26:7 — Што е особено значајно во она што Јов го кажал за Земјата? (w15 1/6 5, пас. 4; w11 1/7 26, пас. 2-5)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: Јов 27:1-23 (4 мин. или помалку)

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 129

 • Победи ги насилниците без тупаници: (15 мин.) Дискусија. Пушти ја поучната анимација Победи ги насилниците без тупаници. (Оди на jw.org/mk и кликни на БИБЛИСКИ УЧЕЊА > ТИНЕЈЏЕРИ.) Потоа разгледајте ги следниве прашања: Зошто некои се малтретирани на училиште? Кои се некои последици? Како можеш да се заштитиш? Со кого треба да разговараш ако некој те малтретира? Поттикни ги сите да го разгледаат 14. поглавје од книгата Младите прашуваат, том 2.

 • Собраниско проучување на Библијата: ia погл. 13, пас. 1-12 (30 мин.)

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 23 и молитва