Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Стражарска кула  |  март 2015

 ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА | ШТО НАПРАВИЛ ИСУС ЗА НАС?

Годишнина од смртта на Исус — кога и каде ќе се одбележи?

Годишнина од смртта на Исус — кога и каде ќе се одбележи?

Ноќта пред да умре, Исус им кажал на своите ученици да се сеќаваат на жртвата која требало да ја даде. Тој рекол: „Правете го ова за мој спомен“ (Лука 22:19).

Оваа година, смртта на Исус ќе се одбележи по зајдисонце во петок, 3 април. Јеховините сведоци срдечно те покануваат тебе и твоето семејство на краткиот говор што ќе се одржи во оваа прилика. Од говорот ќе дознаеме зошто смртта на Исус е од големо значење за нас.

 

Нешто повеќе

ЗА НАС

Спомен-свеченост по повод смртта на Исус Христос

Секоја година, милиони лица ја одбележуваат годишнината од смртта на Исус Христос. Те покануваме да дојдеш и ти за да дознаеш какво значење има овој настан за тебе.