Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

СТРАЖАРСКА КУЛА октомври 2014 | Божјето Царство — што може да значи за тебе?

Одговорот ќе го дознаеш ако прочиташ колку му значи на Исус, на неговиот Татко и на верните луѓе.

ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА

Зошто треба да ни биде важно Божјето Царство?

Зошто Јеховините сведоци го објавуваат Божјето Царство кога повеќето христијански религии не му обрнуваат никакво внимание?

ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА

Божјето Царство — колку му значи на Исус

Не е случајно тоа што Исус најмногу од сѐ зборувал за Царството.

ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА

Божјето Царство — што ќе значи за тебе?

Во голема мера одговорот зависи од тебе.

РАЗГОВОР НА БИБЛИСКИ ТЕМИ

Кога почнало да владее Божјето Царство? (Прв дел)

Ако го знаеш одговорот, би можел ли да му го објасниш на некој друг користејќи ја Библијата?

БИБЛИЈАТА МЕНУВА ЖИВОТИ

Мислев дека светот се врти околу мене

Кристоф Бауер задлабочено ја читал Библијата додека патувал преку Атлантскиот Океан со бротче. Што сфатил?

Одговор на библиски прашања

Што ќе постигне Божјето Царство за разлика од човечките влади?

Други онлајн содржини

Дали Бог ги слуша моите молитви?

За Бог да ги чуе нашите молитви, треба да му се молиме на начин што му се допаѓа нему.