Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

СТРАЖАРСКА КУЛА март 2014 | Што направил Бог за тебе

Бог ни дал живот и сѐ што е потребно за да му се радуваме на животот. Но, дали тоа е сѐ?

ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА

Што направил Бог за тебе

Од библиското начело „живот за живот“ дознаваме зошто Бог ‚го дал својот единороден Син‘.

ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА

Настан што не смееш да го пропуштиш

Присуствувај и ти на Спомен-свеченоста по повод смртта на Исус.

ЖИВОТНА ПРИКАЗНА

Наоѓам сила и кога сум најслаба

Силната вера на една жена врзана за инвалидска количка ѝ дава „сила, која ја надминува нормалната“

Меѓуверски дијалог — дали Бог го одобрува?

Треба ли по секоја цена да се залагаме за слога и братство меѓу религиите? Можеби ќе се изненадиш кога ќе дознаеш каков одговор дава Библијата.

Божјата Реч во средновековна Шпанија

Што имале заедничко учениците што ја препишувале Библијата на плочки и лицата што тајно ја внесувале Библијата во Шпанија?

Одговор на библиски прашања

Постои поврзаност помеѓу гревот на првиот човек, Адам, и смртта на Исус. Каква?

Други онлајн содржини

Што вели Библијата за Велигден?

Прочитај нешто повеќе за потеклото на пет велигденски обичаи.