Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

СТРАЖАРСКА КУЛА — ИЗДАНИЕ ЗА ПРОУЧУВАЊЕ август 2016

Во овој број се наоѓаат статиите што ќе се проучуваат во седмиците од 26 септември до 23 октомври, 2016.

ЖИВОТНА ПРИКАЗНА

Среќата навистина е во давањето

Еден млад Англичанец водел исполнет и среќен живот како мисионер во Порторико.

Бракот — дар од Бог со посебна цел

Зошто може со право да се каже дека бракот е дар од Бог?

Ти можеш да имаш среќен брак!

Библијата содржи добри совети за бракот.

Нешто многу повредно од злато

Прочитај во кои три работи оние што ја истражуваат Библијата се слични на трагачи по злато.

Зошто треба духовно да напредуваме?

Дознај како можеш да напредуваш во духовен поглед.

Зошто треба да ги обучуваме другите?

Кои важни цели можеш да им помогнеш да си ги постават?

Прашања од читателите

Зошто непријателите на Исус правеле спор околу миењето раце?

ОД НАШАТА АРХИВА

„Собирам плод за слава на Јехова“

Иако за време на Првата светска војна Истражувачите на Библијата не сфаќале во потполност што значи да бидат неутрални, нивната искреност вродила со плод.