Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

СТРАЖАРСКА КУЛА Бр. 5, 2016 | Каде да најдеш утеха?

На сите ни е потребна утеха, особено во тешките моменти. Во овие статии е објаснето како Бог ги теши луѓето кога се соочуваат со проблеми во животот.

ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА

На сите ни е потребна утеха

На кого можеш да се потпреш кога ќе ти умре некој сакан или кога имаш сериозни проблеми со здравјето, во бракот или со вработувањето?

ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА

Како Бог дава утеха

Четири начини на кои Бог им помага на оние што се соочуваат со тешки ситуации.

ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА

Утеха во тешки времиња

Прочитај како некои луѓе добиле помош кога им било најпотребно.

УГЛЕДАЈТЕ СЕ НА НИВНАТА ВЕРА

„Битката е на Јехова“

Зошто Давид успеал да го порази Голијат? Што може да научиме од овој настан?

Давид и Голијат — вистински настан или мит?

Некои критичари се сомневаат во вистинитоста на овој извештај. Дали нивните сомнежи се основани?

БИБЛИЈАТА МЕНУВА ЖИВОТИ

Бев огорчен и насилен

Што поттикнало еден уличен тепач од Мексико да се промени како личност?

Што вели Библијата?

Луѓето имаат најразлични мислења за тоа што е Божјето Царство. Но, што вели Библијата? Одговорот можеби ќе те изненади.

Други онлајн содржини

Дали Бог ги слуша моите молитви?

За Бог да ги чуе нашите молитви, треба да му се молиме на начин што му се допаѓа нему.