Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

СТРАЖАРСКА КУЛА Бр. 3, 2017 | Што претставуваат јавачите на апокалипсата?

ШТО МИСЛИШ?

Во последната книга од Библијата се зборува за четирите јавачи на апокалипсата. Забележи што вели Библијата во врска со ваквите пророштва:

„Среќен е оној што чита и оние што ги слушаат зборовите на ова пророштво“ (Откровение 1:3).

Во ова списание е објаснето што претставуваат овие четири јавачи и зошто нивниот галоп може да значи нешто добро за нас.

 

ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА

Четирите јавачи на апокалипсата

Четири коњи — бел, црвен, црн и блед — галопираат со молскавична брзина. Тие и нивните јавачи се опишани на многу жив и сликовит начин во Библијата.

ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА

Што претставуваат четирите јавачи?

Дознај што значи ова видение.

Уште еден доказ

Тоа што археологијата потврдила дека Татанај навистина постоел покажува дека Библијата е книга со точни информации.

БИБЛИЈАТА МЕНУВА ЖИВОТИ

Бејзболот ми беше сѐ!

Самуел Хамилтон бил посветен на бејзболот, но неговиот живот добил нов тек откако почнал да ја проучува Библијата.

УГЛЕДАЈТЕ СЕ НА НИВНАТА ВЕРА

„Знам дека си убава жена“

Во Египет, кнезовите на фараонот забележале колку била убава Сара. Она што се случило потоа можеби ќе ти изненади.

Што вели Библијата?

Дали Бог прифаќа одредени народи, а отфрла други?

Други онлајн содржини

Можеме ли да ја разбереме библиската книга Откровение?

Во библиската книга Откровение пишува дека се среќни оние што ја читаат, се трудат да ја разберат и го применуваат она што го дознале од неа.