Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

РАЗБУДЕТЕ СЕ! Бр. 1, 2017 | Депресија кај тинејџерите — што може да помогне?

Извештаите покажуваат дека бројот на тинејџери кај кои е утврдена депресија достигнува алармантни размери.

Има ли некакво решение?

Во овој број на „Разбудете се!“ има предлози за тинејџерите кои се борат со депресија. Разгледани се и некои начини на кои нивните родители можат да им помогнат и да им дадат поддршка.

 

ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА

Депресија кај тинејџерите — што може да помогне?

Дознај како да ги препознаеш знаците, симптомите и ризик-факторите. Прочитај како можат да помогнат родителите и најблиските.

Насмевката е прекрасен подарок

Искрената насмевка е заразна и нѐ расположува, сеедно дали е од некој наш близок или од некој што воопшто не го познаваме.

ШТО ВЕЛИ БИБЛИЈАТА

Абортус

Секоја година се абортираат околу 50 милиони бебиња. Но, дали тоа е право на избор или морална дилема?

„Нивната љубов нѐ трогна“

На 25 април 2015, Непал го потресе земјотрес од 7,8 степени по Рихтер. По земјотресот, Јеховините сведоци покажаа дека вистинското христијанство се темели на љубов и дела.

СОВЕТИ ЗА СЕМЕЈСТВАТА

Покажувај ценење

Кога брачните другари си покажуваат ценење, тоа го зајакнува нивниот брак. Што ќе ти помогне да покажуваш ценење?

СЛУЧАЈНО ИЛИ СОЗДАДЕНО?

Топлотниот штит на сребрената мравка од Сахара

Од сите копнени суштества, овој инсект е еден од најотпорните на високи температури. На што се должи ова?

Други онлајн содржини

Како да се справам со чувствата на загриженост?

Шест предлози можат да ти помогнат да се справиш со загриженоста.

Дали Јеховините сведоци помагаат кога ќе се случи некоја катастрофа?

Прочитај како Јеховините сведоци помагаат кога ќе се случи некоја катастрофа.