Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Разбудете се!  |  јули 2015

 ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА

Имаш ли контрола над својот живот?

Имаш ли контрола над својот живот?

КАКВИ цели си постави во животот кога беше помлад? Можеби си постави цел да стапиш во брак, да усовршиш некоја вештина или да изградиш успешна кариера. Но, работите во животот не излегуваат секогаш онака како што сме планирале. Некои неочекувани настани можат да ти го сменат животот од корен. Тоа им се случило на Ања, Делина и Грегори.

  • На Ања, која живее во Германија, ѝ бил дијагностициран рак кога имала 21 година. Сега таа речиси никогаш не излегува од дома.

  • Делина, која живее во САД, боледува од невромускулно нарушување наречено дистонија. Освен тоа, таа се грижи и за своите тројца браќа кои имаат ментално нарушување.

  • Грегори, кој живее во Канада, страда од анксиозно растројство.

И покрај тешките околности, Ања, Делина и Грегори успеале да преземат контрола над својот живот. Што им помогнало во тоа?

Една библиска изрека гласи: „Ако се обесхрабриш во денот на неволја, ќе ослаби твојата сила“ (Изреки 24:10). Поуката е јасна: Твојот став игра многу важна улога. Луѓето кои гледаат негативно на ситуацијата во која се наоѓаат целосно ја губат контролата над својот живот. За разлика од нив, оние што остануваат позитивни најчесто успеваат да соберат сили да се справат со тешката ситуација во која се наоѓаат.

Да видиме како позитивниот став им помогнал на Ања, Делина и Грегори.