Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Разбудете се!  |  јули 2015

 ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА | ИМАШ ЛИ КОНТРОЛА НАД СВОЈОТ ЖИВОТ?

Предизвик: Околности кои не можеш да ги смениш

Предизвик: Околности кои не можеш да ги смениш

ДАЛИ се бориш со некоја хронична болест? Дали си се развел? Или, пак, ти починал некој близок? Кога ќе се соочиш со околности кои не можеш да ги промениш, можеби се чувствуваш како да ти се врзани рацете. Како можеш да преземеш контрола над својот живот?

БИБЛИСКИ ПРИМЕР: ПАВЛЕ

Апостол Павле, кој бил ревносен мисионер во првиот век, постојано патувал. Но, морал да прекине со мисионерските патувања затоа што бил неправедно уапсен и ставен во куќен притвор две години. Наместо да падне во очај, Павле се концентрирал на она што можел да го прави во тие околности. Тој ја користел Библијата за да им помага и да ги теши оние што доаѓале да го посетат. Во текот на тој период, Павле дури напишал неколку писма кои денес се дел од Библијата (Дела 28:30, 31).

ШТО ПРАВИ АЊА

Како што беше спомнато во претходната статија, Ања не смее да излегува од дома. Таа вели: „Откако ми беше дијагностициран рак, животот потполно ми се смени. Бидејќи многу лесно можам да добијам инфекција, не одам на работа и не излегувам од дома“. Како се справува Ања со своите непроменливи околности? „Многу ми помогна тоа што го сменив начинот на живот. Ги подредив работите по важност и си направив нов распоред на активности земајќи ги предвид моите ограничувања. Тоа ми дава чувство дека имам контрола над она што ми се случува.“

Научив „да бидам задоволен во секакви околности“ (Зборови на Павле запишани во Филипјаните 4:11)

ШТО МОЖЕШ ДА НАПРАВИШ ТИ

Ако околностите ти го контролираат животот, примени ги следниве совети:

  • Концентрирај се на она врз кое можеш да имаш контрола. На пример, можеби немаш целосна контрола врз твоето здравје. Но, дали можеш да вежбаш, да се храниш здраво и доволно да се одмораш?

  • Размисли што сакаш да постигнеш во животот. Постави си помали цели. Обиди се секој ден да посветиш малку време на нив за да ја оствариш твојата крајна цел.

  • Труди се да бидеш зафатен со нешто. Дури и ако извршуваш некои мали работи ќе се чувствуваш среќен и корисен. Исчисти ја кујнската маса и измиј ги садовите. Облечи се убаво. Најважните работи заврши ги уште на почетокот од денот.

  • Размисли кои позитивни работи можеш да ги научиш од твојата ситуација. На пример, дали научи како да се справуваш со тешкотиите што ги носи животот? Дали тоа што го научи можеш да го искористиш за да им помагаш на другите?

Заклучок: Можеби немаш контрола над твоите околности, но имаш контрола над тоа како ќе се справиш со нив.