Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

РАЗБУДЕТЕ СЕ! мај 2015 | Надеж за бездомниците и сиромашните

Библијата може да им помогне на бездомниците и на сиромашните уште денес. Исто така, таа ни открива дека ќе дојде време кога ќе им биде ставен крај на бездомништвото и на сиромаштијата.

ПОГЛЕД ВО СВЕТОТ

Азија во фокус

Со какви предизвици се соочуваат луѓето во азиските земји? Можат ли да им помогнат библиските совети?

ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА

Надеж за бездомниците и сиромашните

Практичните совети од Библијата можат да ти помогнат во финансиски и емоционален поглед.

СОВЕТИ ЗА СЕМЕЈСТВАТА

Како да ги научиш децата на послушност

Дали ти и твоето дете постојано се расправате и на крај секогаш излегува по негово? Прочитај кои пет предлози можат да ти помогнат да го научиш детето на послушност.

„Бог ни помага да ги залечиме раните“

Тројца заложници од нападот на училиште во Беслан објаснуваат што им помогнало да ја остават зад себе таа страшна трагедија.

ПРОШЕТКА НИЗ ИСТОРИЈАТА

Ал-Хваризми

Се смета дека овој арапски математичар од осмиот век ја открил „најважната гранка од математиката“.

ШТО ВЕЛИ БИБЛИЈАТА

Насилство

Како гледа Бог на насилството? Можат ли насилните луѓе да се сменат?

СЛУЧАЈНО ИЛИ СОЗДАДЕНО?

Светлосниот орган на Хавајската лигна

Оваа лигна произведува сопствена светлина — но не за да биде видлива, туку за да биде невидлива.

Други онлајн содржини

Како изгледаат состаноците на Јеховините сведоци?

Дознај повеќе преку овој видеоклип.

Те молам и фала

Кире учи дека е многу важно да ги кажува овие зборови.